CZY UCZENIE DZIECKA W DOMU ZAJMUJE DUŻO CZASU

dziecko uczy sie
Dzieci spędzają w szkole wiele czasu

Dzieci spędzają w szkole bardzo dużo czasu. Zwykle jest to 5-8 godzin lekcyjnych. Po szkole zaś spędzają czas w domu na odrabianiu lekcji i uczeniu się. Tak wygląda większość dnia dziecka.

Fakt, że zajęcia szkolne trwają wiele godzin zniechęca rodziców do zastosowania nauczania domowego. Wyobrażają oni sobie, że trudno jest w codziennym życiu zorganizować dodatkowo czas na indywidualne uczenie dziecka lub też dzieci. Przecież muszą chodzić do pracy, dojeżdżać do niej, a same te czynności zajmują bardzo dużo czasu. Do tego dochodzą inne obowiązki.

WEDŁUG RODZICÓW UCZĄCYCH DZIECI W DOMU, NAUKA TA TRWA ZALEDWIE GODZINY 2-3 DZIENNIE

Czy jednak rzeczywiście uczenie dziecka w domu zajmuje tyle samo czasu, co w szkole? Doświadczenia rodziców, którzy uczą dzieci w domu pokazują, że wcale tak nie jest.

Jak to możliwe?

Rodzice tłumaczą to tak:

  • zanim nauczyciel przyjdzie po dzwonku do klasy,
  • zanim rozpakuje się,
  • zanim sprawdzi obecność,
  • zanim przepyta 2-3 dzieci i ewentualnie sprawdzi zadania domowe

to mija już około 20 minut lekcji. Do tego około 5 minut końca lekcji mija na podyktowaniu zadania do domu. W rzeczywistości więc podczas godziny lekcyjnej prawdziwej lekcji jest tylko 20 minut.

Na dodatek czas ten jest wykorzystywany nieefektywnie, gdyż nauczyciel zamiast powiedzieć dzieciom, z którymi fragmentami książki powinny się one zapoznać, dyktuje treść z książek, podczas gdy dzieci zapisują jego słowa do zeszytu. To straszliwe marnotrawstwo czasu, sztuczny wypełniacz lekcji.

O ile szybciej byłoby przecież choćby danie dzieciom notatek do skserowania! To mogłoby także podnieść efektywność rozumienia tematu przez dzieci, gdyż – powiedzmy to sobie szczerze – gdy piszemy to, co ktoś dyktuje, to wcale nie mamy czasu zastanawiać się nad sensem tego, co piszemy. Podczas gdy mając skserowane notatki dzieci mogłyby przysłuchiwać się nauczycielowi z uwagą i dzięki temu lepiej rozumieć temat, a może nawet – zainteresować się nim.

Rodzicie nie popełniają takiego marnotrawstwa czasu.

mama uczy córkę
Rodzicie w domu uczą dzieci w sposób bardziej interesujący i twórczy

Ponadto rodzicie często wykorzystują do nauki ciekawe filmy edukacyjne.

Pamiętam sama, kiedy byłam dzieckiem, bardzo rzadko zdarzało się, że nauczyciele odtwarzali takie filmy na lekcji. To z takich lekcji najwięcej zapamiętywałam, a na dodatek były one interesujące. Takie lekcje pozwalają na oszczędzeniu czasu przez rodzica.

Poza tym rodzice często uczą dzieci poprzez wycieczki po muzeach.

Nigdy nie zapomnę doświadczenia pewnej mamy trójki dzieci, która plastyki i historii sztuki uczyła właśnie poprzez takie wycieczki. Siłą rzeczy brała ona na wycieczki cała trójkę – w tym dwuletnią córeczkę. Pewnego dnia, kiedy cała rodzinka podeszła do jednego z obrazów, najmłodsza wyciągnęła rączkę siedząc w objęciach matki w stronę tego dzieła i krzyknęła: „O! Manet!” – prawidłowo rozpoznając twórcę obrazu. A który z dorosłych by to potrafił?

Rodzice dzieci uczących w domu twierdzą, że nauka ta zajmuje im około 2-3 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Pamiętam, że podobną ilość czasu spędzała z moja mama z braćmi, aby pomóc im wykonać zadania domowe i przepytać ich z wiedzy na następny dzień.

Ponadto rodzice ci uczą dziecko tylko przez pierwsze 2-3 lata, gdyż po tym czasie dzieci chcą już się uczyć same odciążając rodziców oraz ucząc przy tym samodzielności, odpowiedzialności i zarządzania czasem. A te cechy bez wątpienia przydają im się w dorosłym życiu.

 

Marta Pyrchała-Zarzycka

http://edukacja-domowa.pl/

Dodaj komentarz