DOBRY RODZIC TO SZCZĘŚLIWY RODZIC – DAJ DZIECKU DOBRY PRZYKŁAD

szczesliwy rodzic
Dobry rodzic to szczęśliwy rodzic

Każdy kochający rodzic chce, żeby dziecko było szczęśliwe. Każdy chce, aby jego pociecha osiągała sukcesy. Każda matka i każdy ojciec pragnie rozwoju swojego dziecka. Dlatego rodzice często pouczają swoje dzieci, co powinny robić, a czego nie. Ale czy to wystarczy, by zapewnić pozytywną przyszłość swojemu dziecku? Oczywiście, że nie.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było szczęśliwe, sam musisz taki być. Jeśli pragniesz, aby twoja latorośl spełniała marzenia, sam musisz realizować swoje. Jeśli twoim celem jest, aby twoje dziecko się rozwijało, sam codziennie musisz dawać mu przykład swoim działaniem. Bez osobistego przykładu twoje słowa bowiem są nic nie warte. Dzieci są bystre i widzą doskonale różnicę między tym, co rodzic mówi, a tym, co robi.

Zauważyłam, że tam, gdzie rodzice nie palą, dzieci również nie ciągnie papieros. Tam, gdzie rodzice klną, dzieci także nadużywają niecenzuralnych słów. Tam zaś, gdzie rodzice prowadzą własne firmy, ich potomkowie także mają swoje pomysły na biznes. Krótko mówiąc, dzieci biorą przykład z rodziców – świadomie lub nieświadomie. Nie od parady mówi się, że po 30tce powoli stajemy się, jak nasi rodzice.

Szczęśliwy rodzic daje wspaniały przykład swojemu dziecku. Jego słowa są spójne z zachowaniem, pozostaje więc on dla dziecka wiarygodny i może być autorytetem.

Poza tym szczęśliwi rodzice rozwijają się, a przez to mogą lepiej pomagać w rozwoju swojemu dziecku. Spełniony rodzic także nie przelewa swoich frustracji i nie zrealizowanych  marzeń na dziecko. Nie obarcza go oczekiwaniem, że wprowadzi w życie jego pragnienia z własnego dzieciństwa.

szczęśliwy rodzic

Szczęśliwy rodzic potrafi zapewnić dobre, radosne dzieciństwo swojej pociesze. Nie zapominaj więc o sobie w procesie wychowania. Dbaj o swoje szczęście. Dzięki temu bowiem wspierasz szczęście i rozwój swojego dziecka, a przecież to jest celem twojego rodzicielstwa.

 

Marta Pyrchała-Zarzycka

http://edukacja-domowa.pl/

 

 

Dodaj komentarz