DZIEWCZYNKI WYMAGAJĄ ZMIAN W WYCHOWANIU

dziewczynka
Dziewczynki trzeba uczyć szacunku do siebie

Masz córkę? Chcesz, aby była ona szczęśliwa? Pragniesz, by dokonywała jak najlepszych wyborów? Troszczysz się o jej bezpieczeństwo? Musisz zacząć ją wychowywać inaczej, niż dotąd.

Zadawałam sobie kiedyś pytanie, dlaczego tak często kobiety są nieszczęśliwe. Dlaczego tak często dają się wykorzystywać. Nie awansują. Są z mężczyznami, którzy ich nie szanują, a nawet biją i zdradzają.

Dlaczego pewne dziewczynki dały się wykorzystywać seksualnie w grze słoneczko (niesławna sprawa sprzed kat). Dlaczego.

BŁĘDY W WYCHOWYWANIU DZIEWCZYNEK

Doszłam do wniosku, że bardzo duży na to wpływ ma specyficzny sposób wychowania dziewczynek. Dziewczynki uczy się, że mają być grzeczne. Powinny być uczynne. Są w obowiązku myśleć o innych. Mają być „dobre”. Powinny się poświęcać dla cudzego dobra. Nie mogą się złości, bo dziewczynce nie wypada. Muszą się dzielić, albo nawet oddawać swoje dobra innym. Powinny pomagać innym. Ich rolą jest zadowalanie innych.

Dziewczynki nie mogą myśleć o sobie, bo to egoistyczne. Po prostu muszą być dla innych.

Brakuje w codziennym wychowaniu dziewczynek nauki szacunku do siebie. Kiedy dziewczynka nie szanuje siebie, nie wymaga od innych szacunku. Tylko dziewczynka, która nie szanuje siebie mogła poczuć się być zmuszona do gry w słoneczko. Tylko kobieta, która uważa, że nie zasługuje na szacunek może dawać się wykorzystywać innym i nie realizuje swoich celów, gdyż nie czuje się tego warta.

Takie kobiety często nie bronią się przed krzywdą.

Lubię chodzić do lasu. Często zabieram tam koleżanki. Podczas jednej z takich wypraw zaczęłam – na wszelki wypadek – pouczać koleżankę, w jaki sposób ma się bronić w razie ataku. Ona zaś powiedziała, żebym jej tego nie uczyła, gdyż boi się, że skrzywdziłaby niechcący oprawcę. Ja na to: „To wolisz być pobita, zgwałcona lub nawet zabita, niż się bronić?” „Tak” – odpowiedziała. Dla mnie taki sposób myślenia jest absurdalny. Jednak nie dziwi mnie już on, kiedy rozumiem, że kobiety tak bardzo siebie nie szanują, że wolą własną krzywdę od zastosowania zasad samoobrony.

dziewczynka
Dbaj o poczucie własnej wartości swojej córeczki od maleńkości

To straszne, na co pozwala dziewczynka czy też kobieta, która nie szanuje siebie. Sposób wychowania ma zaś zdecydowany wpływ na wizerunek siebie, poczucie własnej wartości, a przez to asertywność, pewność siebie i szacunek do siebie. Jeśli więc kochasz swoją córkę, zależy ci na jej szczęściu i bezpieczeństwie, nauczysz dziecko szanować siebie. Wówczas możesz być spokojny, gdyż twoja nauka da stosowne efekty.

Przykład:

Pewien świadomy swojej roli ojciec zaprosił na 18ste urodziny swoją córkę do restauracji. Kiedy przyszła, otworzył przed nią drzwi, zdjął jej płaszcz i odsunął przed nią krzesło. Cały czas pobytu w restauracji zachowywał się wobec niej z wielkim szacunkiem. Po spotkaniu powiedział jej: „Nigdy nie bądź z nikim, kto traktuje cię inaczej”. Dziewczyna ta potem już jako dorosła kobieta pisała w swojej książce, że słowa jej ojca głęboko zapadły jej w duszę i ściśle się do nich zastosowała. Jest teraz kobietą sukcesu, która spełnia swoje marzenia i jest w szczęśliwym związku.

Twoja córka też może być taka i może mieć podobne wspomnienia – to zależy tylko od ciebie.

Marta Pyrchała-Zarzycka

http://edukacja-domowa.pl/

Dodaj komentarz